Jak trénovat v zimě?
Rána a večery jsou temné, motivace pochybná. Gaučing a lelkování jsou největšími skrytými protivníky na cestě k udržení solidní fyzické kondice pro jarní start cyklistické sezony. Pokud zrovna netrávíte přelom roku na permanentní dovolené v jižních krajích Evropy, musíte coby cyklisté bojovat s klimatickými nástrahami. Zimní cyklistika je totiž ve většině případů jen pro otrlé. Déšť, sníh, mráz... Jak nejlépe trénovat v zimě?
Možnosti přípravy na další cyklistickou sezonu jsou rozličné. Jeden pól přístupu představují týdny lelkování. Následkem bude velmi pravděpodobně mírná nadváha a zoufalá kondice, z čehož budou pramenit fyzická i morální muka při první jarní jízdě. Mnohem pragmatičtější přístup spočívá v udržování kondice během zimních měsíců.
Zaměřte se na základní kondici!
Základ by měl spočívat v budování či posílení základní kondice. Když nemáte v diáři žádné závody a tréninkový deník neobsahuje intervalové tréninky, je ideální se zaměřit na budování aerobní kondice.
Nejdůležitějí je udržet si konzistentní přístup. Lepší je sednout na kolo během zimy třikrát či čtyřikrát v týdnu na hodinu, než jednou za týden na čtyři nebo pět hodin, a pak se několik dnů z takové nálože vzpamatovávat.
V ideálním případě se zaměřte na trénink, kdy se vaše tepová frekvence bude pohybovat lehce přes šedesát procent maxima. Zlepšíte tak kardiovaskulární funkce a také množství mitochondrií v buňkách, což je pochopitelně žádoucí.
Zimní měsíce v české kotlině představují ideální prostor zaměřit se na silový trénink. Ruku na srdce, od jara do podzimu na kompenzační a silové cvičení většina cyklistů mnoho času ve svém diáři nevyhradí. Jak jen to jde, skočí do sedla a hltají kilometry.
Proto zima skýtá dostatek prostoru na zlepšení síly jádra, zlepšení stability. Můžete se zaměřit na odstranění svalové nerovnováhy. Třeba plavání je skvělé na slabé jádro a zlepšení síly středu těla i zad. Navíc obnáší minimální riziko zranění. Všechny tréninkové jednotky mimo kolo jsou skvělé i pro psychickou pohodu. Přeci jen po týdnech či měsících na kole je fajn si od sedla trošku odpočinout.
Indoor trénink
Ve srovnání s minulými generacemi máme výhodu, že doba zásadně pokročila a vnitřní trénink je mnohem zábavnější díky moderním technologiím. Už žádné hodiny točení nohama na válcích či šlapání na základním trenažéru, kdy z řídítek vedl kabel k "trojnožce" a neexistovaly tablety ani streamovací služby, tudíž jediným možným společníkem byl televizor skýtající pár programů.
I tak vyžaduje indoor trénink velkou mentální odolnost. Proto je důležité, aby příprava byla pestrá a rozmanitá. Pak máte naději, že přípravu nezabalíte po pár týdnech. A čím déle bude trénovat, tím lepší na jaře budete.
Odborníci doporčující, aby prostor, v němž doma sedíte na kole, byl maximálně přívětivý a podpořil vaši duševní pohodu, tudíž nebude docházet k předčasnému ukončení tréninků. Každopádně pamatujte, že základem cyklistické zimy jsou kvalitní a konzistentní tréninkové hodiny.